- Allen-bradley 22F-d4P2N103 Powerflex4M Ac Drive, 480Vac, 3Ph, 4.2 Amps Allen-bradley 22F-d4P2N103 Powerflex4M Ac Drive, 480Vac, 3Ph, 4.2 Amps
Allen-bradley 22F-d4P2N103 Powerflex4M Ac Drive, 480Vac, 3Ph, 4.2 Amps
Free Delivery
Return Policy
Top Brand
Secure Payment
| Attribute | Value |
|---|---|
| Brand | Allen-Bradley |
| Model | 22F-D4P2N103 PowerFlex4M AC Drive |
| Motor Rating | 1.5 kW / 2.0 Hp |
| Input | 3 Phase, 380-480V, 48-63 Hz |
| Input/AC Voltage Range | 342-528V 3Ph |
| Amps | 6.0 A |
| Output | 3 Phase, 0-400 Hz |
| AC Voltage Range | 0-460V |
| Continuous Amps | 4.2 A |
| 60 Sec Overload Amps | 6.3 A |
| Short Circuit Current | 100 kA |
| Power Terminal Wire | Use 75°C Cu Wire 3.3mm²-0.8mm² (12-18 AWG) |
| Torque | 1.47 Nm (13.02 In.-lbs.) |
| Catalog Number | 22F-D4P2N103 |
| Serial Number | A |
| Firmware Version | 2.02 |
| Weight | 1.350 kg |
| Made In | Product of China |
Allen-Bradley 22F-D4P2N103 PowerFlex4M AC Drive is a secure variable frequency drive (VFD) that has been specifically engineered to offer accurate control of AC motors in industrial applications. This drive runs with 480Vac using 3-phase power and has a continuous current of 4.2 amps, making it one of the best motors for numerous industrial automation applications where accurate motor control is critical.
Features:
• Voltage Rating: 480Vac operation allows it to be used for a variety of industrial machines that need 3-phase power.